Extra-Curricular Clubs and Societies

For Modules Three, the following clubs and societies will be on offer to you.

For sports clubs, you will need to bring your full LAB PE uniform to change into at the end of the school day.

All clubs and societies will run from 3:05 – 4:00pm unless stated otherwise.

Homework Club will run on Wednesday from 2:00 – 3:00pm. This will be by invitation only and parental contact will be made to confirm attendance.

AM (8:00 – 8:30am)

Basketball Open Practice (All Years) – Sports Hall – PE Ambassadors

GCSE Spanish Vocabulary Revision – Room 005 – Ms Garcia

PM

Boys Rugby Club (All Years) – Playing Fields – Ms West, Mr Hughes, External Coach (3:05 – 4:30pm)

Girls Football Club (All Years) – Playing FIelds – Mr Birchmore, Mr Tebbutt (3:05 – 4:30pm)

Ukulele Band – Music Room – Mr Clarke

Chinese Club – Room 005 – Ms Philips, Ms Jurado

KS3 Art Club – Room 114 – Ms Imbert

Maths Club (Years 7 & 8) – Room 001 – Mr Lavrentakis

Newspaper Club – Room 007 – English Team

AM (8:00 – 8:30am)

Table Tennis Club (All Years) – Activities Studio – PE Ambassadors

Dodgeball Club (All Years) – Sports Hall – PE Ambassadors

Music Practice (practice rooms  – please book prior)

PM

Volleyball Club (All Years) – Sports Hall – Mr Tebbutt & External Coach (3:05 – 5:00pm)

Musical Theatre – Activities Studio – Ms Wood

Music Band/Music Tech – Music Room – Ms Coupe, Mr Redmond

French Club – Room 005 – Ms Jurado

Debate Society – Room 103 – Mr Pinches

Maths Club (Years 9 & 10) – Room 001 – Mr Lavrentakis

Coding Club – Room 111 – Mr Hughes

STEAM Club – Room 014 – Mr Lahar,  Ms Fairs

AM (8:00 – 8:30am)

Badminton Club (All Years) – Sports Hall – PE Ambassadors

Music Practice (practice rooms – please book prior)

PM

Girls Rugby Club (All Years) – Playing Fields – Ms West (3:05 – 4:30pm)

Boys Football Club (Years 7 & 8) – Playing FIelds – Mr Birchmore & Mr Tebbutt (3:05 – 4:30pm)

Dance Club – Activities Studio – Dance Leaders, Ms Wood (3:05 – 4:15pm)

Drama Club – Drama Studio – Ms White

Spanish Club – Room 005 – Ms Jurado

Sewing Club – Room 117 – Ms Endersby, Ms Fairs

Book Club – Room 207 – English Team

AM (8:00 – 8:30am)

Basketball Open Practice (All Years) – Sports Hall – PE Ambassadors

GCSE Spanish Reading ClubMs Jurado

PM

Netball Club (All Years) – Sports Hall –  Ms West (3:05 – 4:30pm)

Vocal Group – Music Room – Ms Huntley

Astronomy Club – Room 005 – Mr Lavrentakis

Pride Youth Network – Room 003 – Mr Oelschlagel